František SMUDA: "Končit se mi nechce. Chtěl bych ještě hrát."

25.09.2016 21:50

Poznámka: rozhovor byl pořízen dne 22.09., před utkáním s Velkými Hošticemi

  • První otázka se nabízí. Uvidíme populárního Fandu zase pobíhat na hřišti častěji, než jen při taktickém střídání?

To je taková moje loterie. Zvažoval jsem, že úplně ukončím kariéru, ale ještě se mi nechce a pokusím se přes zimu dát do kupy. Bohužel mě fotbal neživí a spousta lidí mi říkala, že už se mám na něj vykašlat. Ale chtěl bych si ještě zahrát a nemyslím tím taktické střídání. I když i to je docela fajn. Sedět s klukama na střídačce a slyšet lidi, jak vám stále fandí. Někteří se vsázejí, v které minutě se Franta rozpadne. :-) Určitě bych chtěl ještě hrát. Uvidíme. Když se nedám do jara do kupy, skončím s fotbalem, ale ne s fanděním Oticím. To nikdy!!!

  • S čím máš největší problémy? A už jsou pryč nebo se vrací pořád zpátky?

Největší problém je u mě koleno. Měl jsem prasklý meniskus. Ten jsem dal operativně do pořádku, ale pak mě začaly zlobit kolenní vazy. Ty jsou můj největší problém. Snad se dám přes zimu dohromady a budu moct ještě hrát!

  • Při utkáních našeho týmu, pokud nemůžeš nastoupit, jsi mezi diváky nejvíce slyšet. Cítíš, že aspoň tak můžeš klukům pomoct? Je to horší, než kdybys byl na hřišti?

Nejhorší je, když nemůžu hrát a vím, že bych mohl být týmu platný. Slyšet mě je, protože se snažím kluky povzbudit. Už to mám tak nastavené. Nevím, jestli to vnímají. Myslím, že trochu jo. A hlasitý jsem, to je pravda. Raději chodím od lidí co nejdál, protože hlasité fandění spoustě z nich vadí :-)

  • Přemýšlel jsi nad tím, že by ses po konci kariéry vrhnul na trénování?

Abych pravdu řekl, tak přemýšlel. Fotbal mě strašně baví. A když nebudu moc hrát, tak bych možná trénování zkusil. Ale určitě ne sám. Je potřeba mít k sobě někoho, kdo poradí nebo pomůže. Není jednoduché trénovat. Taky kvůli práci. Koloběh tréninků a zápasů je dost náročný.

  • Teď k dosavadním výkonům otického celku. Netajíš se tím, že v mužstvu vidíš velký potenciál. Kluci zatím vybojovali 6 bodů. Utkání, která prohráli, však byla vždy o gól. Jak jsi s tím spokojen? Na jaké příčky tým má?

Ano, to je pravda. Mužstvo má velký potenciál. Přišli noví kluci, zapracováváme do týmu i mladíky, což je dobra cesta a nechybí nám zkušení hráči jako Tomáš Rezner, Martin Valeček a Hynek Luzar, kteří můžou předávat zkušenosti. Mam vidinu do pátého místa. Je to možná přehnané, ale z těžkých soupeřů nás čekají pouze Suché Lazce, které mě velmi překvapily. Jenže v naší soutěži se dá hrát s každým. My se hlavně musíme vyvarovat zbytečných chyb, kterými góly a body vyloženě darujeme (Město Albrechtice, Velké Heraltice). Prohraný zápas ve Zlatníkách byl hrubě ovlivněn sudím, který nevyloučil domácího hráče po zákroku na pronikajícího Borunského. On by šel sám na gólmana. Jenže potom, co vytáhl červenou, ji zase odvolal, což bylo až směšné!!! Žádný soupeř nás celý zápas nepřehrával. Jen v prvním poločase Slavkov, ale ve druhém jsme jednoznačně byli lepší my. Velkým Heralticím jsme sami darovali tři góly a nakonec získali bod, což bylo moc důležité! Kluci si k tomu něco řekli. Ve Světlé Hoře se na to zaměřili a zaslouženě vyhráli!

  • Otice dostaly v pěti zápasech 10 gólů, ale 8 z nich vždy už v první půlhodině. To znamená, že jim příliš nevycházejí začátky utkání. Co na to říkáš? Jsou nekoncentrovaní?

10 gólů je hodně. Troufám si říct, že 8 z nich bylo opravdu zbytečných a darovaných. Neřekl bych, že by se kluci nekoncentrovali. Spíše to je o tom, aby šli do každého souboje na 150%. Pokud si budeme dávat přednost a nebudeme jezdit po zadku, tak v této soutěži to bude těžké s každým! Ale myslím si, že je to za námi a že dneska to bude úplně jiný zápas. Kluci na tom zapracovali a bude to jen a jen lepší!

  • Jak hodnotíš výkony nových hráčů? Jakubů Baráta a Sznapky a mladého Štěpána Poštulky, pro kterého je to první sezóna mezi muži.

Snad se na mě kluci nebudou zlobit, protože mě v podstatě neviděli hrát a neřeknou si, že jim do toho nemám co kecat. :-) Vezmu to od nejmladšího. Štěpán Poštulka mě mile překvapil. Je pracovitý, rychlostně nezaostává, akorát potřebuje přitvrdit v osobních soubojích. Taky měl smůlu, že ho v některých zápasech vůbec nepodpořila záloha a vyloženě ho v tom nechala vykoupat. Ale zvládl to a jsem moc rád, že u nás hraje. Doufám, že se mu tady libí a bude hrát nejméně do 40 let! Ted ke Kubovi Sznapkovi. Je velkým přínosem pro záložní řadu. Nebojí se jeden na jednoho, silný na míči, dobře přihrává, takže hotový hráč. Musí se vyvarovat zbytečných chyb, jako třeba v utkání s Heralticemi. Vyčinil jsem mu, že takhle to opravdu nepůjde. Dal mi za pravdu a podle výsledku ze Světlé Hory, šel do sebe. Jen tak dál. A poslední Kuba Barát. Pracovitý tvrdý útočník, udrží balon a má dobrou střelu. Ve Světlé Hoře byl jeho výkon daleko lepší, než s Heralticemi, což je výborné. Myslím si, že jeho problém bude sehranost, možná větší podpora při presingu. Víc si s kluky vyjít vstříc. Kubu srazilo, že jeho přestup trval dlouho a to hráči nepřidá. Jen se na zápas dívat. :-( Tak mu přeju, ať se mu u nás daří a je přínos pro tým.

  • V soutěži zatím jednoznačně dominuje Slavkov. Čekal jsi, že se mu po sestupu z I.A bude tak dařit? A který z týmů tě svými výkony nejvíce překvapil?

Slavkov mě nepřekvapil. Očekával jsem, že se hned vrátí a postoupí. Tady je vidět, že I.A je soutěž o jeden level lepší než I.B, což z vlastní zkušenosti vím. Z týmů, které jsem měl možnost vidět, mě nejvíc zaujal nováček ze Suchých Lazců. Výborně poskládaný konstruktivní a běhavý tým. Právě se Slavkovem doplatili na neproměňování šancí, ale i oni mají slabá místa. My můžeme hrát opravdu s každým a každého porazit. Zklamalo mě tradičně Úvalno. Taky Albrechtice u nás hrály mizérii, ale to už neplatí. Posílil je velký střelec Šupák a myslím, že se zvednou. Byl jsem mírně v rozpacích z Kylešovic. Mají 6 bodů, ale například výkon ve Zlatníkách byl hodně špatný. Prý to bylo ovlivněno tím, že jim chyběli 3 hráči ze základní sestavy. Na domácím hřišti jsou silné, takže možná to byl jen jednozápasový kolaps.

  • A na závěr tvůj tip na dnešní výsledek utkání s Velkými Hošticemi. Po minulé sezóně jim mají naši co vracet. Jak to dopadne?

No právě. My jsme s nimi vloni ani jedno utkání nezahráli vůbec dobře. Můj tip je, že tentokrát vyhrajeme 3:1. Tak snad to vyjde.