František SMUDA: "Trénování mě neskutečně baví."

31.03.2018 11:50
  • Už více než půl roku vedeš naše mladé fotbalisty. Jak tě práce s nimi baví? Trénují poctivě?

Prace s nimi mě baví neskutečně. Když už nemůžu plnohodnotně hrát, s radostí jsem nabídku trenéra otického dorostu přijal. Kluci trénují, jak se dá. Spousta hráčů by sice mohla mnohem více, ale musí vědět hlavně oni. Jestli se chtějí zlepšovat, a tím pádem i vyhrávat. Nebo to budou šidit a žádný posun neuvidí. Pokud se netrénuje, není šance uspět.

  • Je velký problém, že většina z nich v žákovské kategorii hrála pouze na polovinu hřiště a najednou se museli přizpůsobit celé ploše?

Přechod na velké hřiště, bych jako velký problém neviděl. Větší potíž je v tom, že skoro všichni hráči z týmu jsou v dorostu prvním rokem. Fotbal je tady o hodně tvrdší a ve všech směrech náročnější než ve starších žacích. To vidím jako největší rozdíl.

  • Máš pod sebou velmi mladý tým, který nastupuje proti hráčům o 3 i 4 roky starším. Asi se nedalo čekat, že kluci budou vyhrávat jeden zápas za druhým, ale podzimní dva body jsou zřejmě zklamáním. Jak jsi spokojen s hrou a v čem vidíš největší nedostatky?

Přesně tak. Je pro ně obrovsky těžké nastupovat proti hráčům o 3-4 roky starším. Někdy je znát i jeden rok natož tři. Neočekával jsem, že budou vyhrávat. Říkal jsem si, že v horizontu dvou let, by se mohli rozkoukat, vykopat a teprve pak uvidíme, jak na tom budou. Že máme jen dva body, není zklamání. I když jsem možná očekával větší počet. Měli jsme mít minimálně čtyři. Jenže nás okradl pan rozhodčí v zápase s Jakartovicemi, kdy v 93. minutě nařídil vymyšlenou penaltu a vzal nám tak výhru. Ale jdeme dál! S hrou jsem byl velmi nespokojený hlavně v začátku sezony. V dalších zápasech už jsme nebyli herně horší a troufám si říct, že kdybychom měli lepší koncovku, bodů by bylo více. Uvidíme, jak nám to půjde na jaře.

  • Nejsou kluci otrávení z toho, že ještě nevyhráli? Musíš je hodně motivovat?

Jsou otrávení. Já jim před sezonou říkal, ať hrají a snaží se co nejvíc.  Že se bude prohrávat. Ale je to jen do času. Během dvou sezón bychom už měli být minimálně ve středu tabulky. Pro kluky je těžké, když prohrají. Chtěli vyhrávat. Jenže takhle jednoduché to není a nebude. Za dobrými výkony stojí těžká práce hlavně v tréninku.

  • Přijde nějaká posila nebo je naopak někdo z hráčů na odchodu?

Máme už Daniela Brázdila z Raduně, který mě velmi potěšil tím, jak je pracovitý. Ale chtěl bych tým ještě posílit. Čtyři hráči navíc by se rozhodně hodili. Uvidíme, protože v dnešní době mezi mladými o fotbal není moc velký zájem.

  • Na podzim jsi po dlouhé době za Otice nastoupil k několika utkáním a dokonce vstřelil gól. Jak jsi na tom zdravotně a plánuješ mužům pomáhat i na jaře?

Ano, rád jsem pomohl. I s těžkým poraněním kolene, kdy jsem nastupoval s přetrhanými vazy. Dokonce se mi proti Hlavnici podařilo vstřelit gól, což bylo moc fajn. Zdravotně na tom jsem pořád stejně. Operaci jsem neprodělal, tudíž klukům asi moc nepomůžu. Ale rozhodně budu chodit fandit a snad se Otice zvednou.

  • Jaký je tvůj názor na to že se mužům po sestupu z I.B třídy moc nedařilo? Kam by se mohli v jarní části posunout?

Co na to říct…? Myslím si, že by to chtělo větší bojovnost a hlavně chuť do fotbalu. Někdy stačí jen zápal a chuť jít za vítězstvím!

  • Co je potřeba k tomu, aby Otice zase hrály na špici okresního přeboru, případně bojovaly o postup?

Nasazení a bojovnost v utkáních od první do poslední minuty. Tlačit se více do brány a zakončení, takže častěji střílet. V obraně se vyvarovat zbytečných chyb, které nás stojí moc sil a obdržené branky. Aby Otice hrály zase o postup? Máme pořád spoustu kvalitních hráčů, ale chce to mít v týmu aspoň 15 lidí. Tedy doplnit kádr mladými fotbalisty a hráči, jenž vytvoří ten správný tým, který bude pracovitý, odehraje naplno 90 minut a pro výhru udělá na hřišti všechno.