Rozhovor s obráncem týmu mužů Mirkem Byrtusem

25.03.2017 19:15

Poznámka: rozhovor byl pořízen dne 24.03., před utkáním se Zlatníkami

  • Jsi rád, že je zimní přestávka u konce a těšíš se na první, zřejmě těžké utkání? Nepřipouštíte si nějaký tlak, že musíte co nejdřív začít vyhrávat?

Jsem rád, že je příprava za námi, i když vím, že si ji nikdo z nás takhle nepředstavoval. Spousta tréninků byla pro nízkou účast zrušena a pravidelněji jsme se začali scházet až v únoru. Po soustředění nový trenér snížil frekvenci tréninků na 1x za týden a vedení klubu učinilo vhodné kroky a to proplácení cesťáků, ale ke zvýšení účasti to nepomohlo. Jediným světlem do budoucnosti je poslední trénink, na který dorazili téměř všichni hráči. Věřím, že to takto zůstane nadále.

  • V únoru jste absolvovali soustředění. Splnilo svůj účel? Natrénovali jste vše, co bylo v plánu?

Soustředění jsme absolvovali ve 12ti lidech. Rozvrh nám naplánovali Honza Byrtus a Kuba Sznapka, a to s 2-fázovými i 3-fázovými dávkami za den. Svůj účel to splnilo na 100%. Zapracovali jsme na fyzičce a začali jsme i se změnami v herním stylu. Ty ale nepůjdou vidět na hřišti bez dalšího nácviku. Samotné stmelení kolektivu se povedlo na jedničku a dobrá nálada nás neopouští.

  • Zdravotní potíže prozatím na jaro vyřadily z lavičky trenéra Radka Minarčíka. Je to pro tým velká komplikace?

Určitě to byla ztráta a šok, ale jako zásadní problém to nevidím. Taky díky rychlé náhradě. Doufáme, že se Radek brzo uzdraví a bude schopen se vrátit do "normálního" života. Zatím nás vede Marek Luzar, kterého známe, a on zná nás z dřívějšího působení. Takže zásadní věci v týmu se nijak nezměnily.

  • Podruhé v řadě musíte hrát pouze o záchranu. Vloni se tento cíl podařilo splnit. Mohou vám zkušenosti v boji o přežití pomoct?

Ano, zkušenosti nějaké máme, ale letos to bude jiné. Máme nové spoluhráče a tak věřím, že tito kluci přinesou do bojů o záchranu něco nového. Doufám, že nám v nutných případech pomohou i bývalí hráči, kteří nám vypomáhali i na podzim. Jejich sil si velmi ceníme.

  • Přípravná utkání se vám bohužel příliš nepovedla. Především to s Vávrovicemi. S čím máte stále největší problémy?

Pro mě bylo účelem letošních přípraváků, abychom si zase zvykli na velké hřiště a vyzkoušeli jiný herní styl. Herně se nám nedařilo a ubíjely nás naše vlastní chyby. Ale na tyto výsledky se neohlížíme. Sestavy vypadaly vždy zcela jinak a hrál ten, kdo měl ruce i nohy. Jednou mohl nastoupit i trenér, kdyby si vzal kopačky.

  • Michal Hopp v rozhovoru před touto sezónou říkal, že kádr je silnější, než vloni. Přišli Jakubové Barát a Sznapka, také Štěpán Poštulka. Jenže se brzy zranil Martin Valeček a Ondra Kurka, Daniel Gorčica dlouhodobě chybí, navíc kariéru ze zdravotních důvodů zřejmě museli ukončit Tomáš Lindovský s Frantou Smudou. Nepřičítáš herní problémy i tomuto? Že vlastně hrajete s tím, co máte?

Ano, to je ten hlavní problém. Nedostatek hráčů je teď aktuální téměř v každém týmu na opavsku. Je to těžká situace, např. naše poslední přípravné utkání z minulého týdne bylo z naší strany pro malou účast předem zrušeno. Tím klesají nároky na kvalitu a především přístup od hráčů.

  • V sobotním utkání přivítáme na našem hřišti Zlatníky, které jsou pro nás vždy těžkým soupeřem. Jak tobě osobně se proti tomuto celku hraje? V čem jsou podle tebe tak nepříjemné, že s nimi míváme problémy?

Zlatníky je tým se slušnou obranou a rychlým útokem. Častokrát se duel mezi námi vyhrotil, tak dneska očekávám opět náročné utkání jak z fyzické tak i psychické stránky. Musíme se vyvarovat brzkým ztrátám balónu kolem půlky hřiště, protože by to bylo pro ofenzivní zlatnické hráče jako voda na mlýn. Jedinou kladnou statistikou pro nás je, že Zlatníky letos získaly pouhé 2 body ze hřišť soupeřů.

  • Jaká je před prvním jarním zápasem atmosféra v kabině? Věříte v záchranu v soutěži? Poslední Úvalno má docela velkou ztrátu.

Atmosféra je střídavá. Pozitivní náladu udržují jednotliví vtipálci, kteří dodávají potřebnou herní energii a elán. Pak jsou ale i chvíle deprimující, kdy na trénink přijde 6 lidí z 15 a to je opravdu málo. Jinak Úvalno má velkou ztrátu, avšak už před koncem podzimu hlásili, že se nevzdávají a ukázali to posledním domácím zápasem, kdy porazili Suché Lazce. My se musíme zaměřit na sebe, postupně sbírat body a nespoléhat se na to, že ostatní týmy selžou.