Sezóna 2016/2017 je minulostí. Otice se loučí s I.B třídou

21.06.2017 22:45

To, čeho se všichni obávali, se bohužel naplnilo. Otický tým nezvládl udržet I.B třídu a po sedmi letech sestupuje do okresního přeboru. Jedná se o historicky první sestup z jakékoliv soutěže. Poté, co ve 21. kole dokázal zvítězit 2:0 na hřišti Velkých Hoštic, se dostal na 11. pozici a se záchranou to vypadalo nadějně, přišla série pěti proher s hrozivým skóre 2:16. Po remíze 4:4 ve Slavkově našim ještě svitla naděje. V posledním kole však museli bezpodmínečně vyhrát a zároveň spoléhat pomoc jiných mužstev z ostatních I.B tříd. Ani jedno však nevyšlo a minimálně rok se budou znovu utkávat s celky, jako jsou Hněvošice, Jakartovice, Budišov n/B nebo například Litultovice.

Kde hledat příčiny nevydařené sezóny? Všechno možná začalo již o rok či dva dříve. Poté, co otičtí v soutěžním ročníku 2009/10 vybojovali postup do krajské soutěže, se pět let drželi v horních patrech tabulky. Postupně však z různých důvodů (práce, studium, konec kariéry) začali odcházet důležití hráči a ti, kteří přišli místo nich, je nedokázali dostatečně nahradit. Jmenujme například odchody Tomáše Cupáka, Michaela Draisaitla, Martina Dzierži, Hynka Luzara, Michala Poledníka, Martina Potíže aj. To byl ale jen jeden z faktorů…

Bohužel věk nelze zastavit a našim zoufale chyběly také góly kanonýrů Martina Valečka a Franty Smudy. Herně Otice ve většině utkání tolik nezaostávaly, jenže po celou sezónu se trápily v koncovce a nastřílely stejně jako vloni pouhých 36 branek. Minulý rok však obdržely o 15 gólů méně a těsně se zachránily.

Dalším jistě důležitým prvkem podepsaným pod sestupem je špatný přístup některých hráčů k tréninkům a rovněž neustále se měnící sestava v každém utkání.

Do krajské soutěže by se však otičtí chtěli vrátit co nejrychleji. Ale bude třeba doplnit kádr. První již potvrzenou posilou je brankář Martin Vitásek, jenž se k nám po letech vrací z Velkých Hoštic. K týmu by se mohl připojit a ofenzivu posílit také jeho bratr Marek.

Naopak kariéru ukončil Tomáš Rezner a své štěstí v týmu Sokola Slavkov odchází zkusit Honza Pristaš. O dalších příchodech případně odchodech bude jasno v průběhu letní přestávky.

 

Zde je několik statistik k právě skončené sezóně 2016/2017 a porovnání, jak si Otický tým vedl v předchozích soutěžních ročnících:

Do hry zasáhlo celkem 22 hráčů, kteří nastříleli 36 a obdrželi 59 branek. Ve dvou zápasech se Oticích podařilo udržet čisté konto.

Nejvyšší vítězství si připsaly na hřišti Světlé Hory 4:0. Nejvyšší prohry, také v poměru 0:4, utrpěly v Žimrovicích, Suchých Lazcích a doma proti Úvalnu.

Tuto sezónu bylo našim fotbalistům uděleno 56 žlutých karet a 4 červené karty. Proměnili 4 ze čtyř nařízených pokutových kopů, soupeři vsítili z pěti penalt 3 góly.

 

Nejlepší střelec: Jan PRISTAŠ - 6 branek

Nejvíce odehraných minut: Karel WEISS - 2250 minut

Největší hříšník: Jakub BARÁT - 8 ŽK, 2 ČK

 

Graf zobrazující, kdy střílíme góly

 

Graf zobrazující, kdy dostáváme góly

 

Jednotlivé soutěžní ročníky v I.B třídě (konečné umístění / vítězství - remízy - porážky / skóre / body)

I.B třída     prům. 8. místo / 68 - 33 - 81 / 330:339 / 237 b.

2016/2017     14. místo / 4 - 7 - 15 / 36:59 / 19 b.

2015/2016     13. místo / 8 - 3 - 15 / 36:44 / 27 b.

2014/2015       6. místo / 13 - 3 - 10 / 52:42 / 42 b.

2013/2014       5. místo / 11 - 7 - 8 / 57:37 / 40 b.

2012/2013       7. místo / 11 - 3 - 12 / 48:52 / 36 b.

2011/2012       7. místo / 10 - 5 - 11 / 51:54 / 35 b.

2010/2011       5. místo / 11 - 5 - 10 / 50:51 / 38 b.

 

Zde vám přinášíme vyjádření trenéra a některých hráčů, kteří odpovídali na následující otázky:

1) Co říkáš na to, že se Oticím nepodařilo udržet I.B třídu a po sedmi letech sestoupily? Je sestup zasloužený?

2) Budete se snažit o okamžitý návrat anebo bude lepší nějakou dobu pobýt v přeboru a hrát řekněme na špici, než bojovat v I.B třídě o záchranu?

Radek MINARČÍK

1) Sestup je vždy bolestný jak pro trenéry, hráče, vedení a fanoušky a v srdci jsem se s tím ještě nesmířil. I když je to hluboká realita a bude mě to mrzet hodně dlouho, neboť se v Oticích hrál fotbal velmi dobré úrovně a věřím, že opět bude. Skončil jeden velmi dobrý cyklus a je třeba navázat na ty dobré věci, které se podařily a poučit se z chyb, které se udělaly.

Sestup jsme si zasloužili i nezasloužili… Když se na to podíváme z reálného hlediska, tak ano. Nahrálo se málo bodů a nezvládla se dotáhnout klíčová utkání. Na druhou stránku hra nebyla vždy špatná a dokázaly se vytvářet šance, jen bez gólového efektu. Bohužel nestačí hrát výborně jeden poločas a ve druhém dělat školácké chyby, které mužstvo vždy psychicky složilo, když jsme potřebovali vyhrávat. Sešlo se hodně faktorů, které se nakupily na sebe a potom je to těžké. Absence hráčů na tréninku či na zápase. Většinou se trénovalo jednou týdně, sestava na zápas se tvořila podle toho, kdo přišel. To dnes nestačí ani na fotbal III. třídy. Psychická stránka je také velmi důležitá. Když se nedaří, sebedůvěra hodně rychle klesá. To vede ke zhoršujícímu se výkonu a z toho vyplývá zahazování šancí, časté chyby a nedůvěra k otáčení zápasu. Dále to jsou zranění hráčů, které nás provázelo celou sezonu. Nechci se však vymlouvat jen na tyhle aspekty a taky cítím svou zodpovědnost vůči tomu, co se stalo.

2) Dnešní okresní přebor hodně připomíná svým stylem a nasazením I.B třídu, neboť je tam hodně ambiciózních mužstev, které mají zájem hrát vyšší soutěž. Takže našim hlavním úkolem bude konsolidovat mužstvo, protože někteří hráči mohou odejít. Začít pravidelně trénovat a potom se můžeme bavit o tom, co bude reálné. Kdo z těch, kteří se o fotbal v Oticích zajímají, by si nepřál postoupit zpátky a hrát důstojnou roli i ve vyšší třídě? Myslím, že všichni. Čas ukáže, na jakou cestu jsme se vydali, co tomu chceme obětovat a co chceme dokázat. Za mou osobu si přeji, aby se v Oticích hrál výborný fotbal, který bude bavit hráče a fanoušky. Nechci říkat, že po sezoně uhrajeme postup. To by bylo v této chvíli hodně naivní a hloupé, odpověď na otázku nám naznačí podzimní kola.

Štěpán POŠTULKA

1) Myslím, že sestup je zasloužený, protože jsme se nescházeli a trénovali jen jednou týdně. A to v I.B prostě nejde.

2) Podle mě by sezóna na sehrání stačit mohla, takže bych se určitě pokusil o postup a následující sezónu, už třeba opět v I.B třídě, bychom mohli hrát v první polovině tabulky.

Michal SMUDA

1) Sestup po sedmi letech… Je to škoda, ale bylo to dáno tím, že se hodně lidí zranilo. Třeba opory Martin Valeček, Michal Hopp a Danek Gorčica. V důležitých zápasech jsme prohráli, a to se stávat určitě nesmí. A hlavně doma se musí vyhrávat. Ale chtěl bych pochválit všechny mladé hráče. Štěpána, Ondru i Vojtu.

2) Postoupit ihned zpátky bude velmi těžké. Kádr se musí doplnit nejméně o pět hráčů a hlavně se musí trénovat, aby byla fyzická kondice a nechávat na hřišti všechno. Vždyť hrajeme pro Otice a pro lidi, kteří se na nás chodí dívat.

Miroslav BYRTUS

1) Je to obrovská škoda. Poprvé v kariéře zažíváme pád a musíme se s tím vyrovnat. Myslím, že jsme si to nezasloužili. Byla spousta zápasů, kde jsme byli herně lepší, ale nenašel se žádný hráč, který by dokázal skórovat. A bez gólu se nevyhrává.

2) Jestli chceme atakovat první příčky? To se říct nedá. Určitě půjdeme do soutěže s tím, ať hrajeme zápas od zápasu a snad se dostaneme na vítěznou vlnu. Ale doufám, že budeme do první pětky.